Six local wrestlers advance to Region 8 semifinals

Attention: open in a new window. PrintE-mail

Six local wrestlers won their quarterfinal matches at the Region 8 Tournament Friday at Egg Harbor Township High School.

Top-seeded Pat D'Arcy (Holy Spirit, 106), (5) Eric Hanusewicz (Cedar Creek, 138), (3) Cesar Balmaceda (Atlantic City, 160), (5) John Benard (Oakcrest, 182), (2) Nigel Toussaint (Egg Harbor Township, 220) and (6) Ray Ellis (Holy Spirit, 285) advanced to the region semifinals.

D'Arcy will face Vineland's (4) Josh Pineda in the semis.

Hanusewicz faces top seeded Brandon Keller from Timber Creek.

Balmaceda will face Clearview's (2) Connor Donahue.

Benard will wrestle top seed David Williams of Hammonton.

Toussaint will face Millville's (11) Obie Kali, and Ellis will face Gloucester's (2) Allan Westenberger.

Semifinals begin at 10 a.m. Saturday.

Results from Friday's quarterfinal matches
106- (1) Pat D'Arcy (Holy Spirit) defeats (8) Nick Passarella (Washington Township) decision 6-0.
113- (4) Luis Rivera (Buena Regional) defeats (5) Yanni Patsaros (Absegami) pin0:51
132- (6) Ronald Gentile (Paulsboro) defeats (3) Shawn Bryant (Egg Harbor Township) tech fall 17-2
138- (4) Eric Hanusewicz (Cedar Creek) defeats (5) Aaron Kolmetsky (Deptford) decision 11-2
138 - (6) Rian Lamanteer (Delsea) defeats (3) Brandon Bower (Holy Spirit) decision 6-4
145- (6) Adrian Feliciano (Pennsville Memorial, 145) defeats (3) John Willette (Absegami, 145) pin 1:44
152- (3) John Hennelly (Delsea) defeats (11) Joseph Cutugno (Atlantic City) pin0:43
160- (3) Cesar Balmaceda (Atlantic City) defeats (6) David Gresk (Delsea) decision 6-0
160 - (5) Kellen Whitney (Hammonton) defeats (4) James Ingersol (Egg Harbor Township) decision 1-0
182- (5) John Benard (Oakcrest) defeats (4) Frank Zeigler (Lower Cape May) decision 8-5
182 - (3) Billy Leone (Kingsway Regional) defeats (11) Lierna Percy (Atlantic City) pin 2:37
195- (1) Rory Bonner (West Deptford) defeats (9) Thomas Rheault (Cedar Creek) pin 1:34
220- (2) Nigel Toussaint (Egg Harbor Township) defeats (7) Josh Johnson (Ocean City) 7-1
285- (6) Ray Ellis (Holy Spirit) defeats (3) Cody Dooley (Pennsville Memorial) decision 3-2

 


blog comments powered by Disqus